Když umělá inteligence tvoří umění: zajímavé projekty kreativní AI
Umělá inteligence ve výuce | materiály pro školy: 

Umělá inteligence je již dnes schopna vytvářet umělecká díla, která jsou nerozeznatelná od těch vytvořených lidskou rukou. Pojďme se podívat na zajímavé kreativní počiny.

1. První obraz, který se prodal v galerii a byl vygenerovaný umělou inteligencí, byl prodán za 432 000 dolarů.

Obraz, nazvaný “Portrait of Edmond de Belamy”, byl vytvořen v roce 2018 francouzskou uměleckou skupinou Obvious. Skupina použila techniku GAN (generative adversarial network) k vytvoření obrazu, který se inspiroval 11 portréty ze 17. a 18. století.

Obraz se stal prvním obrazem vytvořeným umělou inteligencí, který se prodal v galerii a způsobil tak vlnu diskuzí o budoucnosti umění a umělé inteligenci.

2. AI dokáže napodobovat světoznámé umělce

Projekt The Next Rembrandt, vyvinutý společností J. Walter Thompson Amsterdam, dokáže vygenerovat obraz, který vypadá jako dílo slavného malíře RembrandtaTento příklad ukazuje, jak může umělá inteligence využít velké množství dat k vytvoření nového díla, které se inspirovalo tvorbou slavného umělce. Tento přístup může být použit nejen v umění, ale také v jiných oblastech, například v marketingu nebo výzkumu. Je důležité však zvážit možná etická dilemata spojená s takovým využitím umělé inteligence a dat.

V některých případech může být použití umělé inteligence k vytvoření uměleckých děl na základě dat z internetu kontroverzní.

AI umění vyvolává debatu o autorských právech a otázce, zda může být umělá inteligence autorem díla. Je třeba také zvážit, zda může být použití umělé inteligence k vytvoření uměleckých děl diskriminační. Například pokud jsou data shromážděna pouze z určitých zdrojů, nebo pokud je umělá inteligence vytvořena tak, aby se inspirovala určitými umělci nebo styly, může to vést k nepřiměřenému zastoupení určitých skupin v uměleckém světě. Je důležité, aby učitelé s žáky diskutovali o těchto otázkách a zvažovali možná rizika a příležitosti použití umělé inteligence v umění.

3. Ke stému výročí slova “robot” vznikla divadelní hra napsaná umělou inteligencí

Na oslavu stého výročí vynálezu slova „robot“ vznikl projekt THEaiTRE, který byl trénován na velkém množství divadelních textů a dokázal na jejich základě vytvořit vlastní originální divadelní hru. Hra „AI: Když robot píše hru“ měla premiéru 26. února 2021.

zdroj: THEaiTRE

4. AI dokáže napodobovat světoznámé umělce

Český rozhlas ve spolupráci s Janem Tylem vydal sérii povídek pod názvem “Digitální spisovatel“. Projekt byl založen na spolupráci českých autorů s generátorem textů GPT-3. Autoři s umělou inteligencí spolupracovali na různé způsoby – někteří se jen nechali inspirovat, další si generovali nové nápady, jiní nechávali AI dokončovat celé rezepsané pasáže. Můžete sami posoudit, jak tato spolupráce probíhala.

Chcete si objednat náš vzdělávací program nebo se na něco zeptat? Napište nám 🙂

Kontakt
aignos@aignos.cz
733 610 304

Manažerský tandem
Martin Richter | Ondřej Hrách

Kontakt pro školy
Áňa Štádlerová
ana@aignos.cz
602 531 227

Sídlo
Aignos z.s.
Puchmayerova 118/9
430 01 Chomutov

IČ: 17142644

Kancelář
Hybernská 998/4,
110 00 Nové Město
Praha

jsme členem