AI výstava studentských prací

Když studenti tvoří
s umělou inteligencí

obrazy hudbu texty videa básně příběhy

AI jako nový kreativní partner

Jak to dopadne, když necháme teenagery a teenagerky tvořit kreativní díla ve spolupráci s moderními nástroji umělé inteligence?

S neziskovým vzdělávacím projektem Aignos jsme od prosince 2022 do května 2023 zorganizovali díky podpoře Ministerstva kultury 60 workshopů „Tvoříme s umělou inteligencí“ na školách po celém Česku. Absolvovalo je přes 1000 studentů a studentek od osmých tříd až po maturitní ročníky. Během workshopů účastníci samostatně vytvářeli textová, obrazová a hudební díla ve spolupráci s veřejně přístupnými a bezplatnými nástroji generativní umělé inteligence (AI). Tato výstava představuje ta nejpovedenější díla, která jsme obdrželi. Cílem výstavy je ilustrovat, jak rychle se aktuálně posouvají tvůrčí možnosti: někdy už „stačí“ mít dobrý nápad a umět ho definovat pro AI – a originální výtvor je na světě, často do minuty!

Jak se tvořilo

Jak se s nástroji generativní AI dnes nejčastěji pracuje?

  • Generátory textů (např. ChatGPT) – člověk přirozeně konverzuje s velkým jazykovým modelem a dává mu instrukce pro jakýkoli textový úkol, který od AI požaduje.
  • Generátory obrazů (např. DALL-E 2, Stable Diffusion) – člověk zadává textový popis, jak má obr ázek vypadat; systém následně vytvoří několik verzí, s nimiž může člověk dále pracovat.
  • Generátory hudby (např. AIVA) – člověk zpravidla stanovuje parametry skladby, podle kterých má systém hudbu generovat.

Jak je vůbec možné, že to stroje dokážou? Velmi zjednodušeně: systémy AI se učí z ohromné spousty příkladů (zde z lidských textů, obrazů či hudby) a z nich pomocí pokročilé statistiky odvozují zákonitosti a typické vzorce, které následně dokážou i napodobovat – a tvořit tak nový originální obsah.

Reakce na výstavu

Tvoř i ty!

Na následujících odkazech si můžeš i ty zkusit bezplatně vygenerovat texty, obrazy či hudbu.

Podařilo se ti vygenerovat něco zajímavého? Pošli nám svoje dílo na tvorime@aignos.cz!

Výstavu jsme mohli uspořádat za finančního přispění MFF UK. Děkujeme!

Chcete si objednat náš vzdělávací program nebo se na něco zeptat? Napište nám 🙂

Kontakt
aignos@aignos.cz
733 610 304

Manažerský tandem
Martin Richter | Ondřej Hrách

Kontakt pro školy
Áňa Štádlerová
ana@aignos.cz
602 531 227

Sídlo
Aignos z.s.
Puchmayerova 118/9
430 01 Chomutov

IČ: 17142644

Kancelář
Hybernská 998/4,
110 00 Nové Město
Praha

jsme členem